Home » bogatobiałkowa » Dieta mleczna

Dieta mleczna

dieta mlecznaWskazana dla osób, które nie są na mleko uczulone, bez problemu je trawią i przygotowane są na dietę restrykcyjną. Posiłki podczas tej kuracji są małe, niełatwo więc wytrwać w postanowieniu osobom, które nie lubią głodować. Za to jeśli już podejmiemy się odchudzania zgodnie z tym programem żywieniowym – podreperujemy nasze niedobory białka i wapnia, a przy okazji – stracimy na wadze.

W przypadku stosowania tego rodzaju diety musimy ograniczyć (i to dość radykalnie) słodycze, węglowodany, a także tłuszcze. Najtrudniejsze jest jednak zalecenie, by wszystkie racje pokarmowe zmniejszyć o połowę – na pocieszenie dodamy, że dieta zaleca jedzenie 5 posiłków dziennie. Jak wskazuje nazwa diety – mleko i jego przetwory stanowią podstawę kuracji, należy je spożywać minimum raz dziennie, najlepiej na obiad. Dieta trwa od 7 do 10 dni, a można ją powtarzać raz w miesiącu. Oprócz mleka w diecie znajda się też warzywne buliony, a także napoje – dobra wiadomość dla łakomczuszków – z dodatkiem miodu, który jest bardzo ważny dla dobrej pracy serca i kakao, które jest bogate w magnez. Posiłki mleczne nie mają wbrew wyobrażeniom postaci mlecznych zup. Co więcej, zupy typu kasza manna, lane kluski czy owsianka – są niewskazane! Ale w tym programie żywieniowym nie może zabraknąć białego sera, czy też jogurtu.

Zalety diety mlecznej

Potrawy mleczne mają dużą zawartość wapnia, ich spożycie może zaspokoić w 100% nasze dzienne zapotrzebowanie na ten minerał. Znajdziemy w nim także witaminy z grupy A, B i mikroelementy – takie jak cynk i magnez. W odróżnieniu od innych diet niskokalorycznych, kuracja mleczna nie wyniszcza naszego organizmu. Jest to dieta skuteczna, oczywiście zawsze należy skonsultować przejście na taki rodzaj odżywiania z lekarzem lub dietetykiem, pamiętając, że każdy rodzaj odchudzania może być dla niektórych osób szkodliwy. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiej kuracji jest ciąża, karmienie piersią i niektóre choroby. Co ciekawe, wbrew niektórym pogłoskom, mleko krowie niezbyt często alergizuje, znacznie częściej występuje uczulenie na białko jaj, seler, orzechy. Okazuje się też, że częściej przyczyną alergii jest mleko sojowe, które dodatkowo zawiera za dużo siarki, a za mało chloru, co może prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym. Niektórzy naukowcy dowodzą, że wbrew powszechnym opiniom produkty mleczne pozwalają obniżyć „zły” cholesterol. Szczególnie wskazane są produkty z mleka sfermentowanego. W 100 gramach mleka znajdziemy różną ilość kalorii w zależności od jego rodzaju i zawartości tłuszczu:

  • Mleko krowie 3,2% – 61 kcal
  • Mleko krowie 2% – 47 kcal
  • Mleko krowie 0,5% – 36 kcal
  • Mleko krowie 0% – 33 kcal
  • Mleko kozie – 72 kcal

Wady diety

Oprócz wspomnianej już dość restrykcyjnej zasady, mówiącej o zmniejszeniu wielkości posiłków, niektórym trudno wytrwać przy takim programie żywieniowym z powodu zwyczajnej niechęci do mleka. Niektórym też zbyt duża ilość mleka w diecie może szkodzić. Poza tym chociaż mleko jest zdrowe i wspomaga odchudzanie, z drugiej strony – jego nadmiar może pogarszać stan naszych naczyń krwionośnych. Może też pogłębiać objawy niektórych chorób, ograniczać wchłanianie wapnia i za bardzo obciążać nerki, a także wątrobę. Trudno jest w niej wytrwać tym, którzy lubią jedzenie zawierające tłuszcz. Jednym z najbardziej poważnych zarzutów wobec takiego rodzaju kuracji jest efekt jo-jo, który bardzo często lubi pojawić się po zakończeniu diety mlecznej.

Jak przebiega dieta mleczna?

Ten sposób odchudzania polega na rygorystycznym trzymaniu się zalecanych przepisów – ale tylko od poniedziałku do czwartku. Piątek, sobota i niedziela to dni, podczas których możemy „wyrzucić na luz” i nieco jadłospis zmodyfikować. Najważniejszym zaleceniem tego sposobu odżywiania jest spożywanie od poniedziałku do czwartku w porze obiadu jednego posiłku mlecznego. Nie ma przeciwwskazań do zamiany pory dnia i jedzenia produktów mlecznych na śniadanie czy też kolację.

dieta mlecznaPrzykładowy mleczny posiłek (od poniedziałku do czwartku):

  • 250g białego chudego sera,
  • 1 jogurt naturalny, najlepiej light,
  • 2 łyżeczki miodu naturalnego.

Ser rozetrzeć, dodać jogurt i miód. Dokładnie wymieszać.

Przykładowy jadłospis na piątek, sobotę i niedzielę:

PIĄTEK

(Przed wstaniem z łóżka wypij 1/2 szklanki przegotowanej wody)

Śniadanie:

Duża filiżanka chudego mleka z 1 łyżeczką kakao i miodu,

Drugie śniadanie:

Owoc cytrusowy, 1 litr wody (pity porcjami),

Obiad:

Chuda pierś z kurczaka z grilla lub pieczona ryba w ziołach,

Podwieczorek:

1 jogurt odtłuszczony z łyżeczką miodu, napój z wody, miodu i cytryny,

Kolacja:

Bulion z jarzyn i gotowane warzywa – przed samym snem jogurt z łyżeczką miodu.

SOBOTA

Śniadanie: (najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka):

szklanka mleka z kakao i miodem lub sok z cytrusów lub woda mineralna),

Obiad:

jogurt z miodem,

Podwieczorek:

1 napój z mleka i miodu,

Kolacja:

pieczona ryba, jarzyny gotowane, polane sosem winegret, przed snem jogurt z łyżeczką miodu.

NIEDZIELA

Śniadanie:

1/2 l wody, sok z grejpfruta, a kilkanaście minut później – kakao z miodem i chudym mlekiem

(Przed południem wypij 1 litr wody, po 1 szklance co pół godziny),

Obiad:

Pierś z kurczaka lub indyka upieczona bez tłuszczu w folii lub ryba z grilla lub pieczona – około 200 g, sałatka z warzyw z sokiem z cytryny, godzinę później 2 gotowane lub pieczone jabłka,

Podwieczorek:

szklanka napoju z miodu i mleka,

Kolacja:

bukiet z jarzyn z małą ilością masła, pieczony w folii ziemniak, przed samym snem jogurt z miodem.

Po upływie 7-dniowej diety można powrócić do tradycyjnego odżywiania, mając jednak na uwadze ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, warto poszczególne produkty wprowadzać etapami, pamiętając o tym, by nie przekraczać przeznaczonej dla naszego wieku, typu sylwetki i aktywności fizycznej zapotrzebowania na kilokalorie. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy zastosować tydzień diety mlecznej.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook