Home » bogatoresztkowa » Dieta na depresję

Dieta na depresję

dieta na depresjęObniżenie poziomu naszego samopoczucia, zwykle zwane „chandrą”, „dołkiem”, czy – w cięższych przypadkach – depresją, jak twierdzą dietetycy – może mieć duży związek z naszą dietą, sposób odżywiania jest według lekarzy znakomitym wspomaganiem stanów zaburzeń nastroju.

Psychiatrzy bija na alarm – osób zapadających na depresję jest na świecie coraz więcej. Według brytyjskich badaczy jednym z powodów takiego stanu może być stale zmniejszające się spożycie owoców i warzyw. To właśnie zaburza równowagę naszego organizmu, może być powodem większej podatności na zaburzenia o podłożu psychicznym.

Od dawna wiadomo, że sposób odżywiania może na przykład zwiększać stany napięcia, powodować agresję, ma to miejsce wtedy, gdy w naszej diecie przeważa mięso. Ciężkostrawne posiłki jedzone zbyt późnym wieczorem wpływają na bezsenność, czy też na koszmarne i męczące sny. Na poziom serotoniny w naszym organizmie wpływa ruch i właśnie rodzaj menu.

Dieta wspomagająca leczenie depresji oparta jest na kilku zasadach:

Udowodniono, że osoby z obniżonym nastrojem mają tendencję do pewnego rozregulowania zajęć w ciągu dnia. A nic tak nie wpływa pozytywnie na uporządkowanie czasu jak oparcie poszczególnych punktów dnia na stałych jego elementach. Lekarze są zdania, że właśnie pory posiłków mogą być takimi punktami odniesienia. Jest to dodatkowo korzystne dla osób dbających o wagę, gdyż reguluje metabolizm, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Warto zadbać, by przerwy pomiędzy posiłkami nie były dłuższe niż 3 godziny, a ostatni posiłek zjadać na 3 godziny przed spaniem. Śniadanie powinno stanowić 30% naszych posiłków, drugie śniadanie – 10%, obiad – 40%, podwieczorek – 5%, a kolacja 15%. Mówiąc innymi słowy – dziennie powinniśmy zjadać trzy główne i dwa dodatkowe posiłki. W przypadku depresji ma to duże znaczenie, gdyż niektórzy w stanach przygnębienia nie mogą jeść, inni „zajadają” problemy i jedzą zbyt dużo.

Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane. Ważnym paliwem energetycznym są węglowodany, które jak się okazuje – są niezbędne do spalania tkanki tłuszczowej. Węglowodany znajdziemy w pieczywie, płatkach owsianych, kaszach, makaronach, ryżu. Starajmy się ograniczyć ilość spożywanych ziemniaków.

Niezbędne dla naszego zdrowia jest także białko, które sprzyja przyspieszeniu tempa przemiany materii. Znajdziemy je w odpowiedniej ilości w mięsie, serze białym i żółtym, jajkach, rybach i owocach morza. Produkty białkowe powinny stanowić element każdego głównego posiłku.

Jeżeli chodzi o tłuszcze, to oczywiście należy je ograniczać, ale z rozsądkiem. Jak bowiem pokazują badania bardzo często problemy z obniżonym nastrojem pojawiają się u osób, które stosują dietę niskotłuszczową. Smażyć należy (oczywiście, jeśli już musimy to robić, gdyż jest to obróbka termiczna najmniej wskazana) na oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Oliwę i innego rodzaju oleje – używamy jako dodatek do sałatek.dieta na depresję

Podstawą diety są warzywa a także owoce, powinniśmy ich zjadać nawet do kilograma dziennie. Dodając je do głównych posiłków, zyskujemy uczucie sytości przy niskim obciążeniu kaloriami. W porach roku, gdy nie ma dostępnych świeżych warzyw, możemy zastąpić je mrożonkami. Są mało kłopotliwe, a przy tym zachowują wszystkie wartości odżywcze, i – co też jest niebagatelna zaletą – oszczędzają nasz czas.

W zbilansowanej diecie nie może absolutnie zabraknąć tych produktów, które są źródłem witamin. Najbardziej istotne przy obniżonym nastroju są zwłaszcza witaminy C i D, gdyż to one odpowiadają za poziom serotoniny w naszym organizmie. Te witaminy znajdziemy w owocach cytrusowych, jajkach, rybach, w mleku i jego przetworach, warzywach, np. w kapuście. Potrzebujemy też witaminy B – gdyż ona usprawnia pracę układu nerwowego. Tę witaminę znajdziemy w kaszy gryczanej, orzechach, warzywach liściastych. Pamiętajmy o magnezie i żelazie, które mają w sobie płatki owsiane, szpinak, pestki dyni, banany, gorzka czekolada i kakao. W profilaktyce depresji ważną rolę odgrywają też kwasy Omega-3, znajdujące się w tłustych rybach. W walce z depresją pomagają produkty bogate w selen, czyli ryby, owoce morza oraz orzechy. Badania wykazują, że zjedzenie tylko sześciu orzechów brazylijskich powoduje wzrost poziomu selenu we krwi nawet o 300%. W orzechach znajdziemy też witaminy z grupy B (tiaminę i niacynę) i minerały – miedź, potas, fosfor, żelazo, magnez i tryptofan. Szczególnie te dwa ostatnie mają ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Kawa naturalna, zawiera dużą ilość kofeiny, która pobudza uwalnianie adrenaliny, zwiększającej zdolność do wysiłku umysłowego i zmniejszającej uczucie zmęczenia i senności. Ale bądźmy rozsądni w jej dawkowaniu – większa ilość kofeiny może spowodować uzależnienie od niej. Dodatkowo warto wiedzieć, że kawa wypłukuje magnez z organizmu, a jego deficyty mogą wpływać na obniżanie nastroju. Wystarczą 1-2 filiżanki dziennie. Pijemy też dużo wody, najlepiej około 2,5 litra dziennie.

Istnieje przekonanie, że słodycze poprawiają nastrój i działają przeciwdepresyjnie. Tak naprawdę to prawda połowiczna, gdyż takie działanie wykazuje jedynie czekolada i to ta, która zawiera 70% miazgi kakaowej. Inne słodycze dostarczą nam jedynie kalorii w nadmiarze, a niechciany tłuszczyk na pewno nie poprawi nam samopoczucia! Nie mają też pokrycia w badaniach stwierdzenia, że nastrój poprawiają używki, dlatego należy je wyeliminować z diety.

Powinniśmy pamiętać też o codziennej porcji aktywności fizycznej, badania dowodzą, że to właśnie ruch najlepiej wpływa na wyzwalanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Co wykluczyć z diety?

Niekorzystnie na nasz organizm wpływają produkty wysoko przetworzone, dania błyskawiczne – np. zupki chińskie, czy fast-foody. Zawierają one duże ilości glutaminianu sodu oraz tłuszczów nasyconych i izomerów trans. Składniki te powodują pogorszenie stanu naszego zdrowia, a przy tym właśnie obniżają nasze samopoczucie. Niekorzystnie na nie wpływa także alkohol. Wprawdzie tuz po jego wypiciu nastrój pozornie może się poprawić, ale to krótkotrwale uczucie, które może prowadzić do stanów lękowych i depresji.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook