Home » niskobiałkowa » Dieta Szangri-La

Dieta Szangri-La

Dieta Szangri-LaTwórca diety Szangri-La – Seth Roberts, w niektórych kręgach określany jest mianem cudotwórcy, wymyślił bowiem taki rodzaj kuracji, który powoduje utratę apetytu – a jak wiadomo właśnie apetyt jest czynnikiem, która najbardziej utrudnia odchudzanie.

Najważniejszym założeniem diety jest picie pomiędzy głównymi posiłkami wody z rozpuszczonym cukrem lub też przyjmowanie jakiegoś tłuszczu bez wyraźnego smaku – na przykład oliwy z oliwek. Jak twierdzi twórca kuracji, ten sposób spowoduje stracenie apetytu i jest dość duża grupa osób, która potwierdza, że ten sposób odżywiania rzeczywiście działa. Autor diety jest naukowcem jednego z amerykańskich uniwersytetów i jak twierdzi – swoje wnioski poparł rzetelnymi badaniami.

Zasady diety Szangri-La

Seth Roberts nie ogranicza nam posiłków, nie podaje też wykazu zakazanych potraw, dieta nie nakazuje też głodówki. Są natomiast dwie główne zasady, które obowiązkowo trzeba stosować. Pierwsza z nich mówi, że powinniśmy spożywać od 100 do 400 kcal dziennie dodatkowo, w postaci wody z cukrem albo zamiennie oliwy lub oleju (bezsmakowego). I choć trudno w to uwierzyć – im więcej kalorii w ten sposób przyjmiemy, tym więcej kilogramów stracimy. Najlepiej przyjmować wodę z cukrem i olej (oliwę) w dość małych porcjach, bowiem zbyt duże ilości jednorazowo mogą wpłynąć na powstanie mdłości. Liczba dawek zależy od tego ile chcemy stracić kilogramów. Ważne jest też to, aby nie tracić kilogramów zbyt szybko – najwyżej jeden kilogram tygodniowo. To optymalne tempo chudnięcia, nie ma wtedy obawy o utratę zdrowia, ani o powstanie efektu jo-jo. Druga zasada dotyczy odstępu czasu pomiędzy przyjmowaniem oliwy lub wody z cukrem od pozostałych posiłków. Musi być bowiem zachowana przerwa przynajmniej jednej godziny. Jeśli obiad chcemy zjeść o 14, wodę z cukrem lub oliwę powinniśmy wypić o 13 lub po 15. Jeśli będziemy je spożywać w trakcie jedzenia, staną się one po prostu dodatkowymi kaloriami, a skutek będzie całkiem odwrotny od zamierzonego.

Najlepiej te dodatkowe porcje wody z cukrem i oliwy przyjmować najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej sprawdza się taki schemat posiłków: pierwsza porcja pomiędzy śniadaniem a obiadem, druga porcja po kolacji. Należy je przyjmować powoli, im wolniej pijemy nasze dodatkowe pokarmy, tym lepiej działają. I to jest właściwie jedyna zmiana w naszym menu, pozostałe posiłki mogą być dowolnie komponowane, działanie tej diety ma pomóc ograniczyć nasz apetyt. Po krótkim czasie nasze zapotrzebowanie na kalorie maleje i zmniejszamy też porcje przyjmowanych posiłków.

Jak pokazuje praktyka, lepsze efekty osiąga się przy dawkowaniu cukru czy oliwy godzinę po posiłku, a nie przed jedzeniem. Trzeba więc poczekać godzinę i na pewno łatwiej nam to przyjdzie, kiedy czujemy się syci.

Jak przyrządzać wodę z cukrem?

Do przygotowania tego napoju wystarczy zwykły cukier i woda. Można jednak cukier zastąpić fruktozą, która ma niższy indeks glikemiczny. Ważne jest, by nie zastępować wody innymi napojami, gdyż chodzi o to, by ten napój miał jak najbardziej neutralny smak (poza słodkim, wynikającym z dodatku cukru). Nie należy dodawać też żadnych soków – nawet z cytryny, niedopuszczalne też jest stosowanie słodzika. Woda z cukrem musi bowiem zawierać kalorie. Nie poleca się też używania cukru brązowego ani stewii.

Wodę można pić na zimno, ale jak podkreśla twórca diety, dobrze jest też pić ją gorącą, to po pierwsze lepiej zaspokaja apetyt, a po drugie – taka forma ułatwia nam powolne przyjmowanie tego specyfiku. Jeśli jednak zdecydujemy się na wodę zimną, można użyć cukru pudru, który w zimnej wodzie rozpuści się szybciej. Wybór fruktozy, (którą możemy znaleźć w niektórych supermarketach), zapobiega dużym wahaniom poziomu cukru we krwi. Jeśli nie smakuje nam słodzona woda, można całkowicie zastąpić ją oliwą. Powolne picie wody z cukrem zmniejsza ryzyko wahań poziomu glukozy we krwi, mniej obciąża trzustkę, zapobiega też uczuciu senności, a także pozwala uniknąć infekcji drożdżakami. Kobiety, które mają ku temu skłonności, powinny mocniej cukier rozcieńczać, albo też przyjmować wyłącznie olej.

Ile wody i cukru należy używać?

Ilość wody użytej do rozpuszczenia cukru nie ma w zasadzie większego znaczenia. Jednak im wolniej ten napój spożywamy, tym lepiej. Dlatego cukier lepiej jest rozpuścić w takiej ilości wody, którą bez trudu wypijemy w ciągu mniej więcej pół godziny. To najlepszy czas na przyswojenie cukru. Zwykle bierzemy jedną łyżkę cukru na szklankę wody. Jednak biorąc pod uwagę to, że dla jednych będzie to porcja zbyt słodka, a dla innych zbyt mało słodka – powinniśmy tę kwestę potraktować indywidualnie. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, żeby nie przekraczać dawki 400 kalorii dziennie. Niezależnie od wybranej ilości kcal -100, 200, 300 czy 400 dziennie – powinniśmy przez kilka miesięcy regularnie tracić na wadze. Seth Roberts uprzedza jednak, że mogą w tym naszym chudnięciu wystąpić okresowe zastoje. Jak twórca diety mówi – to zjawisko jest nazwane „efektem przestrzelenia” – nasza waga spada poniżej wartości, jaką jesteśmy w stanie zachować przy dotychczasowych dawkach cukru lub oliwy.

By nie zapomnieć o przyjmowaniu wody z cukrem lub oliwy – warto skojarzyć te czynności z innymi – np. wodę wypijać zaraz po wstaniu, a jej kolejną porcję – przed zaśnięciem. Jeśli wolimy inne pory dnia – np. przed wyjściem do pracy i po powrocie z niej – oczywiście w zależności od rozkładu naszych posiłków.

Efekty diety Szangri-La

Po pierwsze – tracimy apetyt, a w związku z tym – tracimy też na wadze. Większość osób zaczyna tracić kilogramy już w pierwszym tygodniu. Początkowo utrata wagi jest dość szybka, potem efekt jest nieco mniej spektakularny. Jeśli jednak chudniemy w zbyt szybkim tempie, powinniśmy zmniejszać ilość kalorii przyjmowanych ze słodzoną wodą lub oliwą. Jak zauważa autor diety, po jakimś czasie będziemy w stanie tak dobrać ilość przyjmowanej słodkiej wody (czy też oliwy) – by uzyskać najbardziej nas satysfakcjonujący efekt.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook