Zakwaszenie organizmu – wpływ na nasze zdrowie

Nasz organizm to miejsce, w którym zachodzą życiowe procesy, a także reakcje biochemiczne. Cały nasz metabolizm z założenia powinien funkcjonować bez zarzutu, ale jak wiemy – tak nie jest, człowiek choruje, a dzieje się tak na skutek zburzeń tych reakcji. Aby przebiegały one sprawnie, potrzebne jest między innymi właściwe środowisko, w którym one zachodzą. Człowiek powinien wytwarzać odpowiednią temperaturę ciała i ściśle określone wartości pH – czyli prawidłowe stężenie zasad i kwasów.

Wszystkie procesy, każda złożona reakcja zaczyna się już na poziomie podstawowej komórki. Od prawidłowej pracy komórek zależy właśnie to, czy funkcjonowanie tkanek, narządów i całego organizmu przebiega prawidłowo. Wynika z tego, że należy zadbać o równowagę kwasów i zasad już na poziomie komórkowym.

Jednak jak się okazuje, współczesna medycyna dość mocno lekceważy ten problem. Być może dzieje się tak dlatego, że zakwaszenie organizmu jest dość rzadko diagnozowane. Dodatkowo problemem jest to, że zakwaszenie naszego ciała daje niewielkie tylko zmiany w krwi, na co nie zwraca się uwagi. Co więcej, niektórzy uznają taki stan rzeczy za normę, nie dostrzegając tego, że są to zmiany, odpowiadające za większość chorób cywilizacyjnych.  Równowaga kwasowo-zasadowa to faktyczna podstawa funkcjonowania organizmu i prawidłowej przemiany materii, mówiąc wprost – to podstawa zdrowia.

Zakwaszenie organizmu to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie na rzecz kwasów. Ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 70%-80% z  wody. W tej wodzie rozpuszczone są składniki odżywcze, a także elektrolity. Ciągła przemiana materii jest oznaką życia w całym świecie żywych organizmów. Powinna się ona odbywać w równowadze pomiędzy przemianą energii, a przemianą materii. I to zjawisko zachodzi wewnątrz komórki, jak i na zewnątrz. Trzeba tu podkreślić znaczenie błony komórkowej, która reguluje przepływ elektrolitów i składników odżywczych pomiędzy komórką, a przestrzeniami międzykomórkowymi. Równowaga kwasowo-zasadowa w tkance odpowiada więc za prawidłową przemianę materii, za ochronę przed występowaniem chorób.

Jak więc zadbać o tę równowagę? W potocznym rozumieniu słowo „kwaśny” kojarzone jest z kwaśnymi potrawami, co oczywiście niewiele ma wspólnego z chemiczną rzeczywistością. Z chemicznego punktu widzenia, kwasy to ciecze, zawierające wodór, rozpadające się w wodzie na cząsteczki dodatnie i ujemne. Tworzą wtedy dodatnie jony wodorowe H+ i ujemne cząsteczki reszty kwasowej. Im większa jest tendencja kwasu do rozpadania się na jony, tym kwas jest mocniejszy.

Z kolei zasady to substancje neutralizujące kwasy. Patrząc na zagadnienie z punktu widzenia chemii – są to substancje zdolne do odszczepiania ujemnie naładowanej grupy wodorotlenowej OH-. O mocy zasad decyduje liczba jonów wodorotlenowych OH-, jakie tworzy zasada w wodzie. Kwasy w połączeniu z zasadami neutralizują się, a wynikiem takiej reakcji jest powstanie soli i wody. Wartość wskaźnika liczbowego pH świadczy o zasadowości lub kwasowości substancji. Skala pH obejmuje wartości od 1 do 14. Wartość pH równa 1 wskazuje, że roztwór jest mocnym kwasem. Gdy pH jest równe 14, znaczy to, że roztwór jest mocną zasadą, wartość pH równa 7, oznacza roztwór obojętny.

Wszelkie zmiany pH w tkankach są sygnałem, który mobilizuje systemy obronne organizmu. Nawet nieznaczne błyskawicznie przyciąga do niej leukocyty, których zadaniem jest zwalczanie zakażeń. Jeśli dojdzie do silnego zakwaszenia tkanek, następuje zaburzenie czynności enzymów komórek, enzymy zostają uaktywnione i powstaje stan zapalny. Rozpoznamy go po zaczerwienieniu, podwyższonej temperaturze, obrzęku i bólu. Następnie dochodzi do upośledzenia funkcji komórek.

Do regulacji poziomu kwasów i zasad w organizmie niezbędne są płuca i nerki. Z oddechem możemy pozbyć się kwasów, niestety niewiele osób potrafi właściwie oddychać. Głębokie oddychanie pozwala na sprawne usunięcie dwutlenku węgla i na lepsze doprowadzenie tlenu do płuc, a także do każdej komórki ciała. Gdy mamy niedobory tlenu, powstaje w organizmie więcej kwasów. Dobrym przykładem tego zjawiska są zakwasy mięsni, które powstają po wysiłku fizycznym. Duży wysiłek  wymaga bowiem dostarczania dużych ilości tlenu. Gdy te dostawy są opóźnione dochodzi do glikolizy beztlenowej, powstaje kwas mlekowy, który nie zostaje spalony i pozostaje w tkankach drażniąc komórki czuciowe, co sprawia nam ból.

Kwasy mogą być też usuwane przez nerki, dlatego tak istotną rolę odgrywa picie dużej ilości wody, o niskiej zawartości minerałów. Woda jest niezbędna do przepłukiwania komórek i tkanek organizmu. Z 1,5 litra wody, około 0,5 litra zostanie wydalone przez skórę, 0,7 litra – z moczem. Dlatego powinniśmy wypijać codziennie około 3 litrów wody.

Nowa biologia – jak się odżywiać?

Nowa biologia – jak się odżywiać?

W naszych organizmach trwa nieustanny proces metabolizmu, czyli przemiany materii. Podczas niego produkowany jest kwas, który jest niezbędny do podtrzymania procesów biochemicznych. Jest on też potrzebny do wytwarzania energii. Każda przemiana materii tworzy odpady kwasowe, są nimi kwas moczowy, cholesterol i kwas octowy. Jest to zjawisko zupelnie naturalne, ale żeby utrzymać równowagę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu – te kwasy powinny być neutralizowane i usuwane. Ważne jest, aby utrzymywać nasze ciało w stanie lekko zasadowym, gdyż zakwaszenie krwi jest powodem niedotlenienia komórek i prowadzi do ich śmierci.

Odczyn pH krwi powinien wynosić 7,35 – 7,41 jeżeli spada poniżej tych wskaźników – doprowadza to do choroby organizmu. Twórca Nowej Biologii Robert O. Young, uważany za jednego z najlepszych naukowców na świecie zauważa, że współcześnie jesteśmy narażeni na  diety obfite w cukier i białko zwierzęce, które powodują nadmierne zakwaszenie krwi. A takie środowisko jest idealne do rozwoju mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i drożdże. Co ciekawe, dr Young odkrył też, że otyłość jest w zasadzie skutkiem zakwaszenia organizmu, który wytwarza komórki tłuszczowe, aby odciągnąć kwasy od najważniejszych organów. Tłuszcz jest zatem reakcją obronną naszego organizmu na wysoki poziom kwasu. Wystarczy więc wyeliminować ten problem, a niepotrzebne nam będą odchudzające diety! Jak w takim razie się odżywiać? Czym kierować się wybierając składniki posiłków?

Poniżej podamy wartości pH produktów spożywczych, a także innych, występujących w przyrodzie. Świadomość kwasowości lub zasadowości danego produktu umożliwi nam wyeliminowanie z posiłków pokarmów odpowiedzialnych za zakwaszenie organizmu.

Warzywa – wartość pH:

Rabarbar – 3,1

Kapusta kiszona – 3,5

Ogórki konserwowe – 3,5

Szczaw świeży – 3,7

Oliwki zielone – 3,8

Szparagi zielone – 4,0

Pomidory – 4,2

Bakłażan – 4,5

Fasola biała – 4,6

Papryka świeża – 4,6

Marchew – 4,9

Buraki – 4,9

Ogórki świeże – 5,1

Cebula – 5,4

Por – 5,5

Szpinak świeży – 5,5

Kalafior – 5,6

Groszek konserwowy – 5,7

Pietruszka – korzeń – 5,7

Brukselka – 6,0

Kukurydza – 6,0

Ziemniaki – 6,1

Kapusta biała – 6,2

Owoce – wartość pH:

Cytryny – 2,2

Żurawina – 2,3

Agrest – 2,8

Śliwki – 2,8

Truskawki – 3,0

Pomarańcze i inne owoce cytrusowe – 3,1

Czarne jagody, maliny, wiśnie – 3,2

Jabłka, morele, ananas – 3,3

Brzoskwinie, winogrona białe lub czerwone – 3,4

Banany – 4,5

Melon – 5,5

Daktyle świeże – 6,3

Mięsa – wartość pH:

Wołowina mielona – 5,1

Wieprzowina – 5,3

Baranina – 5,4

Indyk – 5,7

Szynka wieprzowa – 5,9

Cielęcina  – 6,0

Kurczak  – 6,5

Wołowina w konserwie – 6,6

Ryby i owoce morza – wartość pH:

Ostrygi – 4,8

Tuńczyk – 5,2

Makrela w sosie pomidorowym – 5,5

Jesiotr – 5,5

Śledź w sosie pomidorowym – 5,7

Tuńczyk w oleju – 6,0

Sardynka w oleju, łosoś, śledź – 6,1

Małże, makrela w oleju, szprot w oleju – 6,5

Ryba świeża – 6,6

Śledź filety w oleju – 6,7

Krewetki – każdy rodzaj – 6,8

Kraby  – 7,0

Nabiał – wartość pH:

Jogurt naturalny – 4,0

Maślanka – 4,5

Serek śmietankowy niesłodzony – 4,9

Twaróg, mleko kwaśne – 5,0

Ser żółty edamski – 5,4

Ser cheddar – 5,9

Masło – 6,1

Mleko – 6,2

Jajko (żółtko) – 6,4

Śmietana słodka – 6,5

Jajka (białko) – 7,0

Ser camembert – 7,4

Inne produkty spożywcze – wartość pH:

Ocet spirytusowy – 2,0

Drożdże świeże  – 3,0

Dżemy, konfitury, galaretki niskosłodzone – 3,1

Rodzynki – 3,8

Skrobia kukurydziana – 3,9

Majonez  – 4,2

Eklerki, napoleonki – 4,4

Cukier biały – 5,0

Ciasto biszkoptowe z lukrem – 5,2

Chleb – 5,3

Mąka pszenna – 6,0

Kakao w proszku – 6,3

Krakersy – 7,0

Herbatniki, ciastko tortowe – 7,1

Ciastko czekoladowe – 7,2

Ciasto biszkoptowe – 7,3

Tort czekoladowy – 7,5

Proszek do pieczenia – 8,5

Napoje i inne płyny – wartość pH:

Sok z cytryny – 2,4

Coca cola i inne napoje gazowane słodzone – 2,5

Ocet – 2,9

Sok pomarańczowy – 3,2

Wino – 3,5

Piwo – 4,0

Jogurt owocowy – 4,2

Kawa naturalna – 4,5

Mleko kwaśne – 5,0

Herbata czarna – 5,5

Mleko – 6,5

Woda czysta – 7,0

Wódka  – 7,8

Inne wartości pH, występujące w przyrodzie:

Kwas solny – 0,1

Kwas akumulatorowy – 1,0

Deszcze kwaśne – 4,5

Mydło – 5,5 (do 10)

Woda destylowana – 5,8

Deszcz czysty – 6,0

Woda morska – 7,9

Woda amoniakalna – 11,5

Wodorotlenek wapnia – 12,5

Wodorotlenek sodu – 14,0

Praktyka medyczna wykazuje, że większość Polaków ma zakwaszony organizm. Dlatego wybierając potrawy podczas komponowania posiłków warto wybierać produkty o najwyższym pH. Warto zauważyć, że czysta woda ma wartość pH około 7. Dla naszego zdrowia byłoby najlepiej, żeby płyny naszego organizmu miały pH większe od 7,4, idealnie byłoby, gdyby woda, którą pijemy miała pH bliskie wartości 8. Należy wyeliminować z diety napoje typu coca-cola, udowodniono, że aby zneutralizować jedną jej szklankę, należałoby wypić 32 szklanki wody o wartości 7 pH.

 

Co powoduje zakwaszenie naszego organizmu?

Co powoduje zakwaszenie naszego organizmu?

Twórcy Nowej Biologii, trendu, który uznaje za najważniejsze zdrowie komórek jako podstawy naszego organizmu, uważają, że jednym z najważniejszych warunków jakie muszą być spełnione dla zachowania prawidłowego funkcjonowania naszego ciała jest równowaga kwasów i zasad w naszych tkankach. Co więcej, uznają zakwaszenie organizmu za podstawową przyczynę chorób człowieka.

Podstawowymi źródłami kwasów jest pożywienie, które dostarczamy dla naszego ciała, procesy fermentacyjne, które powstają podczas niedoborów tlenowych, a także procesy przemiany materii. W jaki sposób więc doprowadzamy do zakwaszenia organizmu? Najistotniejszą przyczyną jest niewłaściwa dieta, nasze nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim jadamy zbyt duże porcje pożywienia. Do tego, najczęściej nie mając świadomości działania niektórych potraw – jemy niewłaściwe rzeczy. Za największych „winowajców” uważa się produkty mączne, czyli pieczywo, ciasta, makarony, artykuły cukiernicze, wszelkiego rodzaju słodycze, a także słodkie napoje. Wydawać by się mogło, że te produkty nie mają nic wspólnego z kwasami, ale jest zupełnie inaczej. W większości bowiem są one słodkie, ale rozkładają się z odczynem kwaśnym.

Ale nie tylko te produkty źle wpływają na zakwaszenie naszego organizmu. Innym produktem, który odpowiada za taki sta jest mięso. Podczas trawienia mięsa w wyniku rozkładu jąder komórkowych powstaje kwas moczowy – nazywany „cichym zabójcą. Produkty z dużą ilością białka – czyli sery, twarogi, pasteryzowane lub gotowane mleko, potrzebują do trawienia dużej ilości witaminy C – 1 mg witaminy na każdy 1 g białka. Jeśli jest jej zbyt mało, w jelitach powstają procesy gnilne, a efekcie tego – kwasy. Dlatego dawka białka na dzień nie powinna przekraczać 30-50g. trzeba jednak pamiętać, że dzieci i młodzież potrzebują go więcej, a starsi ludzie – zdecydowanie mniej. Praktyka wskazuje, że zwykle dostarczamy organizmowi nawet 10 razy więcej białka. Także kawa zakwasza nasz organizm, nie oznacza to jednak, ze mamy z niej całkowicie zrezygnować, ale ograniczyć jej spożywanie do jednej dziennie.

Na skutek nieodpowiedniej diety bogatej w produkty przetworzone, często dochodzi do powstawania zaparć, mówi się już o epidemii tego zjawiska. A to również wpływa na zakwaszenie naszych organizmów. Zły wpływ ma także niewłaściwe łączenie pokarmów. Twórca Nowej Biologii, Robert O. Young jako przyczynę zakwaszenia uznaje też brak aktywności fizycznej i stres. Są one przyczyną niedotlenienia, co zakłóca równowagę zasadowo-kwasową. Bardzo niekorzystnie wpływa też alkohol i palenie papierosów.

Niedobry wpływ na ten problem mają też nierozsądnie stosowane diety odchudzające, za najbardziej szkodliwą w tym względzie uważa się dietę Atkinsa, zwaną dieta optymalną ( w Polsce znana jest też jako dieta Kwaśniewskiego). Pokarm, składający się w większości z tłuszczu, bogaty w białko i ubogi w błonnik może doprowadzić do powstania tzw. kwasicy ketonowej (czyli ketozy).

Jak rozpoznać objawy zakwaszenia organizmu? Nie jest to trudne, gdyż organizm wysyła nam wyraźne sygnały, że dzieje się w nim coś niedobrego. Do najważniejszych objawów należą:

- bóle głowy, migreny, zawroty głowy,

- częste przeziębienia,

- szybkie męczenie się, mroczki przed oczami,

- problemy z trawieniem, nudności, wzdęcia,

 - bóle mięśni, kręgosłupa, uszkodzenia dysków miedzykręgowych,

- cienie pod oczami, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg,

- nadciśnienie,

- osteoporoza,

- nadwaga, napady głodu, cellulitis,

- podwyższony poziom cholesterolu,

- trądzik, wypadanie włosów, kruche paznokcie,

- zapalenie stawów, reumatyzm,

- kamica nerkowa,

- próchnica, parodontoza,

- grzybica,

- obniżony popęd seksualny.

Trzeba pamiętać, że nawet przy zdrowej diecie i aktywnym stylu życia naturalne jest to, że w naszym organizmie wytworzą się kwasy. Jeśli będą to niewielkie ilości – damy sobie z tym radę! Problemem jest natomiast sytuacja, gdy organizm traci równowagę kwasowo-zasadową i nie jest w stanie zneutralizować nadmiaru kwasu. Żeby tego uniknąć należy ograniczyć kwasotwórcze pokarmy, stres,  czarną herbatę, kawę, alkohol, nikotynę i – w miarę możliwości – leki. Dodajmy do tego aktywność fizyczną i odpowiednią ilość wody. Twórca Nowej Biologii Robert O. Young poleca także stosowanie odpowiednich suplementów, które zalkalizują nasz organizm. Wartości odżywcze znajdujące się w suplementach, alkalicznym jedzeniu i oczywiście w wodzie mogą przywrócić organizm do równowagi. Proszek z 49 zielonych warzyw, liści i traw i 125 błyskawicznie przyswajalnych witamin, minerałów i aminokwasów, które nie obciążają układu pokarmowego. Dzięki najnowszym bio-technologiom posiada w sobie „żywą energię” zawartą w cząsteczkach chlorofilu, który jak wiadomo jest naturalnym akumulatorem energii słonecznej. Dwie łyżeczki warzywnego proszku to odpowiednik 3 kilogramów świeżych warzyw. W skład diety wchodzą też specjalne krople i sole alkaliczne. Krople to połączenie płynnego wodorowęglanu sodu, węglanu potasu i wodorotlenku potasu, dodaje się je do płynów by je zalkalizować. Do ich ogromnych zalet należy to, że potrafią zneutralizować drożdże, bakterie, pasożyty. Dodaje się je do wody w ilości 5 kropli na litr. Sole alkaliczne, czyli wodorowęglan sodu, węglan magnezu, wodorowęglan potasu i węglan wapnia, utrzymują zasadową konstrukcję organizmu.

Nowa Biologia – zasady i geneza

Nowa biologia

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się swoim zdrowiem, niejeden raz zapewne pomyślał – co tak naprawdę jest przyczyną chorób? Przez wiele lat byliśmy przekonani o tym, że choroby wywoływane są przez bakterie, nikt w szkole na lekcjach biologii nie mówił nam o tym, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego balansu pH dla utrzymania zdrowia.

Małe dzieci zachwycają nas swoim poziome energii. Nieraz nie możemy nadziwić się temu, że po przebudzeniu dziecko jest w stanie biegać, podskakiwać i bawić się. My niejednokrotnie tuz po przebudzeniu sięgamy po kawę, po to by dodać sobie jakiekolwiek energii. Tłumaczymy to tym, że się starzejemy i ze jest to naturalna kolej rzeczy. Jednak zupełnie cos innego mówią najnowsze badania. Nasze życie rozpoczyna się na poziomie komórek, a musimy pamiętać, że właśnie one mają ogromną zdolność regeneracji. Codzienna odnowa komórek jest najlepszym dowodem na to, że ludzkie ciało jest zdolne do regeneracji – i to bez ingerencji leków. Potrzebują tlenu, który je odżywia i właściwego środowiska, wtedy są właściwie niezniszczalne! Dzięki możliwości regeneracji komórek, poszczególne narządy naszego organizmu mogą funkcjonować prawidłowo i powrócić do zdrowia nawet po przebytych urazach.

Co jest tym najlepszym, właściwym środowiskiem? Otóż właściwy balans biochemiczny pH. Jest to jeden z najważniejszych balansów w naszym organizmie, od niego zależy nasze zdrowie, a nawet jak twierdzą naukowcy – nasze życie.   Właściwy poziom pH powinien wahać się pomiędzy 7,35 – 7,45. Nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do różnego rodzaju chorób, a także nieprawidłowych mutacji komórek, najczęściej nowotworowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli poziom ten spadnie poniżej 7,0 pH, nasz organizm umiera!

Właśnie takimi zagadnieniami zajmuje się Nowa Biologia, której prekursorem jest Robert O. Young, ekspert mikrobiologii i biochemii. W 1994 roku ogłosił on swoje odkrycie na temat biologicznej transformacji czerwonych komórek krwi w bakterie, a także bakterii w zdrowe czerwone komórki krwi. Do tej pory medycyna twierdziła całkowicie coś zupełnie innego. Dr Young oprócz tego, że odkrył co jest przyczyną chorób, znalazł też metodę na uzdrawianie organizmu. Opracował bazę produktów, które pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę. Swoje badania przeprowadzał razem z naukowcami z instytutu Innerlight Biological Reserach Center. Wspólnie z nimi doszedł do wniosku, że skuteczna absorpcja minerałów w naszym organizmie może być osiągnięta niemal wyłącznie przez rośliny. Źródłem energii naszego ciała jest światło, a więc właśnie dlatego potrzebne są nam bogate w chlorofil zielone warzywa. Za najważniejsze Nowa Biologia uznaje poszukiwanie sposobów, które uzdrowią nasze organizmy, jak również dostarczą nam odpowiedniej dawki energii niezbędnej do życia – nie  zajmuje się zaś skutkami choroby. Zapobieganie bowiem jest najważniejsze.

Jaką żywność powinniśmy wybierać, aby zachować odpowiedni balans pH? Wybierając pokarmy powinniśmy mieć świadomość ich poziomu kwasowości i zasadowości.

Napoje:

- kwasowe: piwo, kawa, herbata
- zasadowe: herbata imbirowa, zielona, owocowa, woda z cytryną

Nabiał:

- kwasowe: sery, homogenizowane mleko, lody, masło, jogurt
- zasadowe: mleko i ser sojowe, mleko i ser kozie, mleko świeże, mleko kobiece

Mięso:

- kwasowe: wołowina, wieprzowina, skorupiaki, indyk, kurczak, dziczyzna, ryby
- zasadowe: brak

Ziarna zbóż:

- kwasowe: pszenica, biała mąka, makarony, biały ryż, kukurydza, owies, żyto, chleb   pszenny
- zasadowe: amarantus, proso, dziki ryż

Oleje:

- kwasowe: olej kukurydziany
- zasadowe: olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek

Orzechy:

- kwasowe: orzeszki ziemne, orzechy włoskie, nerkowca, nasiona dyni i słonecznika
- zasadowe: migdały, kasztany

Warzywa:

- kwasowe: ziemniaki, gotowany szpinak, fasolka szparagowa,
- zasadowe: marchew, pomidory, świeża kukurydza, grzyby, kapusta, groch, oliwki, soja, tofu, sałata, cukinia, szparagi, cebula, surowy szpinak, brokuły, czosnek, soki

Owoce:

- kwasowe: jagody, żurawina, suszone śliwki, wiśnie, rabarbar, śliwki, przetworzone soki owocowe
- zasadowe: pomarańcze, banany, wiśnie, ananasy, brzoskwinie, awokado, daktyle, figi, melony, winogrona, papaja, kiwi, jagody, jabłka, gruszki, rodzynki, cytryny, arbuz, limonki, grejpfrut, mango, papaje

Słodycze, substancje słodzące:

- kwasowe: czekolada, słodziki, biały i brązowy cukier
- zasadowe: miód, syrop klonowy, stevia

Warto wiedzieć, że produkty są kwasotwórcze lub zasadotwórcze bez względu na ich smak. Właściwości zasadotwórcze ma większość warzyw i owoców. Szczególnie skuteczne w zobojętnianiu kwasów są jabłka, banany, melony, buraki i sałata.

Warto wiedzieć, że żywność nieprzetworzona ma w naturalny sposób odczyn zasadowy – alkaliczny. Niestety współczesny świat w głównej mierze opiera się na pokarmach pozbawionych jej najcenniejszych wartości odżywczych. Dlatego Robert O. Young opracował suplementację, która wspomaga nas podczas diety.