Metoda bioimpedancji elektrycznej, czyli analiza składu ciała, pozwala na określenie zawartości beztłuszczowej masy ciała, tkanki tłuszczowej oraz stopnia nawodnienia organizmu. Dzięki analizie składu ciała możliwe jest również dokonanie oceny podstawowej przemiany materii. W poniższym artykule w sposób dokładny tłumaczymy, jak przebiega badanie analizatorem składu ciała oraz jak się do niego przygotować. Zapraszamy do lektury!

Analiza składu ciała – innowacyjna metoda, która staje się coraz popularniejsza 

Analizator składu ciała to urządzenie medyczne, które używane jest niezwykle często. Dane, które można z nich odczytać, są niezwykle pomocne u pacjentów, którzy chcą rozpocząć program utraty bądź wzrostu wagi. Badanie analizatorem składu ciała daje komplet informacji odnośnie wskaźnika tkanki tłuszczowej trzewnej będącej jednocześnie największym źródłem ryzyka powstania nadciśnienia, cukrzycy oraz insulinoodporności.

Jak przebiega badanie analizy składu ciała?

Badanie analizy składu ciała polega na pomiarze oporu elektrycznego tkanek, przez które przepuszcza się prąd o małym stężeniu. Każda tkanka posiada inne właściwości w zakresie przewodzenia elektrycznego. Tkanka mięśniowa charakteryzuje się najwyższą zawartością wody – jest to aż 80%. Ten fakt sprawia, że bardzo dobrze przewodzi ona prąd. Z kolei tkanka tłuszczowa odznacza się niską ilością wody (20%), więc o wiele słabiej przewodzi prąd. Analiza składu ciała daje szereg informacji na temat zmian zakładu ciała pomiędzy wszystkimi tkankami. Oprócz tego, badanie to przeprowadzane w sposób regularny umożliwia stałe dostosowywanie diety do aktualnych potrzeb energetycznych organizmu.

Analizator składu ciała można wykorzystywać do sprawdzania następujących parametrów ciała człowieka:

 • indeksu masy ciała,
 • masy mięśni szkieletowych w kilogramach,
 • dziennego zapotrzebowania kalorycznego,
 • podstawowej przemiany materii,
 • wieku metabolicznego,
 • wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej,
 • całościowej zawartości wody w organizmie wyrażonej w kilogramach,
 • masy tkanki tłuszczowej wyrażonej w procentach,
 • masy tkanki tłuszczowej wyrażonej w kilogramach,
 • masy ciała wyrażonej w kilogramach,
 • masy tkanki mięśniowej wyrażonej w procentach,
 • masy minerałów kostnych wyrażonej w kilogramach,
 • całościowej zawartości wody wyrażonej w procentach.

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jak przygotować się do analizy składu ciała. Przede wszystkim warto wiedzieć, że pomiary składu ciała powinno się wykonywać od 3 do 4 godzin po posiłku. Nie wolno pić napojów moczopędnych oraz zawierających kofeinę – dotyczy to również napojów energetycznych. Dwie godziny przed badaniem zaleca się wypicie dwóch szklanek wody. Jeśli chcemy,aby rozkład płynów w naszym organizmie był prawidłowy, po aktywności fizycznej lub po kąpieli warto poczekać a analizą 3-4 godziny. Można również zdecydować się na wykonanie badania przed takimi czynnościami.

Przed wykonaniem badania nie wolno również spożywać alkoholu (24 godziny przed rozpoczęciem). Zalecamy również ubranie jak najlżejszej odzieży. Należy także ubrać jak najlżejsze skarpety bądź podkolanówki, które łatwo będzie można ściągnąć. Wynika to z tego, że badanie wykonuje się na boso. Przed badaniem nie wolno również gwałtownie zmieniać pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie, ponieważ może to wpływać na wynik analizy składu ciała. Skład masy ciała zmienia się przez całą dobę – z tego względu badanie analizy składu ciała musi być wykonywane o stałych porach. Podczas badania należy utrzymywać odpowiednią postawę ciała.

Analiza składu ciała nie może być przeprowadzana w następujących przypadkach:

 • gdy pacjent korzysta z elektronicznych stymulatorów,
 • gdy pacjent jest połączony z cewnikiem wypełnionym płynem bądź urządzeniem elektronicznym o dobrej przewodności,
 • gdy pacjent jest połączony z urządzeniem wytwarzające sygnały elektryczne – na przykład sztuczne serce,
 • gdy pacjentowi wszczepiono metalowe urządzenia – szwy na sercu, rozrusznik serca lub stent,
 • gdy pacjenta podłączono do mobilnych urządzeń typu EKG, EEG czy EMG.

Analizator składu ciała InBody – wysoka dokładność pomiarów oraz atrakcyjna cena

Jednym z analizatorów składu ciała dobrej jakości jest analizator InBody. Jako jedyny oferuje on dokładność pomiarów na poziomie 98% oraz nie wykorzystuje danych biometrycznych takich jak wiek, płeć czy typ sylwetki. Jeśli planują Państwo w najbliższym czasie zakup analizatora składu ciała, produkt firmy InBody będzie z pewnością najlepszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *