Wszyscy doskonale znamy popcorn – jest to przysmak spożywany przez każdego z nas w wielu różnych okolicznościach. Już dawno temu zadomowił się w kinach, jest też nieodzownym dodatkiem do każdego filmu oglądanego w domu. Być może nie poświęcamy mu tyle uwagi, ile powinniśmy. Jaka jest historia popcornu? Jak powstaje, kto wymyślił pierwszą maszynę do popcornu i jak to się stało, że jest on tak częstym widokiem w kinach?

Jak powstaje popcorn?

Doskonale wiemy, że przyrządza się go z ziaren kukurydzy, jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do tego celu trzeba wyselekcjonować specjalną odmianę, która charakteryzuje się cienką powłoką zewnętrzną. Jak wygląda sam proces tworzenia powstawania popcornu? W każdym ziarenku znajduje się odrobina wody, która pod wpływem gorąca zamienia się w parę i w końcu rozsadza zewnętrzną powłokę. W okolicy 100°C skrobia wewnątrz jądra zamienia się w maź. W temperaturze wynoszącej mniej więcej 170°C-190°C jądro wybucha i uwalnia skrobię, która, natychmiastowo się schładzając, formuje się w znany nam wszystkim popcorn.

Pewnie wielu koneserów tej jakże smakowitej przekąski nie zdawało sobie sprawy z tego, ziarno po wybuchu może przybrać dwa kształty. Jeśli podczas przygotowywania jądro rozszerzało się równomiernie, ziarenko przyjmie kształt kulki, ewentualnie grzybka, jednak gdy w powłoce pojawiły się dziurki, skrobia wydostawała się głównie przez nie, przybierając formę kwiatuszka, lub, jak niektórzy wolą, motylka.

Obecnie można go przygotowywać na wiele sposobów, za pomocą:

  • mikrofalówki

  • patelni lub garnuszka

  • specjalnej maszyny do popcornu

Na ten moment oczywiście najprostszym sposobem na przyrządzenie prażonej kukurydzy jest wrzucenie jej do mikrofalówki, zero wysiłku, wystarczy odpowiednio kontrolować czas i słuchać, aż ustaną wybuchy, by wyłączyć urządzenie i nie doprowadzić do spalenia się ziaren. Zanim jednak mikrofale pojawiły się w domach, najczęściej przygotowywano go w patelniach, na oleju. Tu jednak pojawiał się problem, ponieważ w tamtym okresie nierzadkim widokiem były przypalone przez częste przygotowywanie popcornu naczynia. Ktoś niewprawiony mógł poświęcić kilka patelni, zanim nauczył się go porządnie przygotowywać. Dlatego bardzo często decydowano się na korzystanie ze specjalnej maszyny do popcornu, której obecność tak naprawdę spowodowała pojawienie się tego przysmaku w życiu codziennym.

W 1885 roku wymyślił ją Charles Cretors. Maszyny stawiano przed wejściami do sklepów. Wybuchy i niska cena przyciągały konsumentów. Jednocześnie prężnie rozwijała się branża filmowa i sprzedawcy popcornu zauważyli, że mogą najwięcej zyskać, gdy ustawią się tuż pod kinem. Dzięki tej naturalnej symbiozie po dziś dzień można jeść ten przysmak podczas seansów.

Kto wymyślił popcorn?

Obecnie prażona kukurydza jest tak silnym symbolem popkultury, że aż trudno sobie wyobrazić fakt, iż powstał on bardzo dawno temu. Gdyby się zastanowić, skąd wziął się popcorn, pewnie pierwszym skojarzeniem większości osób byłoby USA. Może to przez fakt, że Stany Zjednoczone są obecnie największym importerem prażonej kukurydzy na świecie. Jednak historia mówi co innego. Badania archeologiczne dowodzą, że już przeszło dwa tysiące lat temu popcorn był bardzo popularny na terenach… współczesnego Meksyku!

Na starożytnych azteckich urnach można było zobaczyć ludzi z dość niecodziennym nakryciem głowy, którym była omawiana przez nas przekąska. Nieco później, bo w XVII wieku, popcorn znany był już w całej Ameryce. Według zapisków francuskich osadników popcorn często spożywali Irokezi, mało tego, oprócz standardowej formy, jaką znamy dziś, jedli oni ponoć również popcornową zupę i pili popcornowe piwo! Zaś od końca XIX wieku ta przekąska podbiła już USA, a później praktycznie cały świat. Sprzedawano go na festynach i przyjęciach, jednak największy wzrost popularności pojawił się wraz z rozpowszechnieniem się telewizorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *