Kwas hialuronowy to doskonały nawilżacz, który znajduje szerokie zastosowanie. Jest to związek, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, stąd jego dobroczynne właściwości. W jakiej formie wybrać kwas hialuronowy i jak go stosować?

Skąd wziąć kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy obecnie coraz częściej znajduje się w licznych kosmetykach, najczęściej przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. Jednak alternatywną opcją jest żelowa forma kwasu hialuronowego, który można stosować bezpośrednio. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego i każda z nich ma nieco inne właściwości. Uznaje się jednak, że najlepszą zdolność nawilżenia ma kwas hialuronowy małocząsteczkowy.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to humektant, a więc substancja, która ma zdolność wiązania wody w naskórku. Dzięki temu znajduje zastosowanie w:

  • standardowej pielęgnacji skóry twarzy
  • pielęgnacji całego ciała
  • nawilżania włosów i skóry głowy
  • w celu łagodzenia oparzeń i po opalaniu słonecznym
  • na podrażnienia czy ugryzienia przez owady

Pielęgnacja skóry

Posiadając żel hialuronowy można bezpośrednio aplikować go na skórę, w celu jej nawilżenia. Zaleca się jednak łączenie tego produktu z odpowiednim dla siebie olejkiem roślinnym, aby dodatkowo chronić skórę przed odparowywaniem nawilżenia. Kwas hialuronowy można również dodać do istniejących już kosmetyków, na przykład kremów, toników czy balsamów do ciała. Można również używać go jako dodatek do rozmaitych maseczek. Przykładowa receptura to:

Taką maseczkę nakłada się na skórę i trzyma około 20 minut. Istotne jest, aby maska nie zaschła na twarzy, dlatego zaleca się spryskiwanie się wodą co jakiś czas. Skóra po takiej maseczce jest jędrna, nawilżona, a koloryt bardziej wyrównany.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy

Kwas hialuronowy doskonale wpłynie także na kondycję włosów (zobacz dietę) i skóry głowy. Wystarczy dodać go do ulubionej maski czy odżywki i nałożyć na włosy oraz skórę głowy. Ciekawym pomysłem jest także olejowanie włosów na kwas hialuronowy. Metoda ta polega na nałożeniu kwas hialuronowego na włosy, a następnie zastosowaniu wybranego oleju. Taką mieszankę trzyma się na włosach minimum pół godziny, a następnie zmywa szamponem. Na końcu warto również zastosować odpowiednią odżywkę do włosów. Taki zabieg to prawdziwa regeneracja dla włosów, zwłaszcza tych, które są suche i zniszczone czy osłabione po agresywnych zabiegach, na przykład farbowaniu włosów.

Inne zastosowanie kwasu hialuronowego

Szczególnie poleca się stosowanie kwasu hialuronowego po kąpielach słonecznych. Zastosowanie tego produktu od razu przynosi ukojenie piekącej i czerwonej skórze. Podobnie jest w przypadku innych podrażnień czy ugryzień przez owady. Kwas hialuronowy łagodzi takie dolegliwości i sprawia, że skóra przestaje piec czy swędzieć.

Kwas hialuronowy to kosmetyk niezwykle wszechstronny, który powinien się znaleźć w każdej kosmetyczce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *