Łupież różowy – czym różni się od standardowego łupieżu?

     Łupież różowy zaliczany jest do chorób łagodnych, przewlekłych którego występowanie samoczynnie zanika po danym okresie. Łupież ten, co ciekawe, nie ma najmniejszej cechy wspólnej z łupieżem występującym na skórze głowy, gdyż ten występuje głównie na klatce piersiowej oraz kończynach górnych i dolnych – jednak największe jego skupisko widoczne jest na plecach i tułowiu. Nie pojawia się on też, w jakiejkolwiek formie, na samej skórze twarzy – jego źródło powstawania nie jest do końca znane, choć część naukowców i lekarzy określa je jako zróżnicowane zmiany wirusowe występujące w naszym organizmie. Łupież różowy pojawia się początkowo w formie małych owalnych lub okrągłych wykwitów, wraz z rozwojem choroby plamki te się powiększają i dochodzi do nich cecha złuszczania się ich oraz świądu. Mają one najczęściej kolor różowy, rzadziej bardziej widoczny i przypominający stan zapalny kolor czerwony. Wykwity mogą przybrać maksymalną wielkość kilku centymetrów i rozwijają się głównie na tułowiu – sam okres infekcji trwa do jednego miesiąca, jednakże plamy te nigdy się ze sobą nie zlewają i każda z nich tworzy oddzielną całość. W okresie tym powinniśmy uważać na bliższe kontakty z naszą rodziną lub przyjaciółmi, gdyż schorzenie to łatwo się roznosi i przenosi na inne organizmy. Jednak pocieszające jest to, iż łupież różowy pojawia się najczęściej tylko raz, gdyż po jego przebyciu nasz organizm uodparnia się na ten rodzaj infekcji.

Jak jednak rozpoznać łupież różowy, aby być całkowicie pewnym zachorowania?

  • powstawanie charakterystycznych wykwitów na tułowiu i roznoszenie się ich na nasze kończyny, za wyłączeniem skóry twarzy i głowy
  • pojawienie się świądu oraz złuszczanie się wykwitów na ich brzegach
  • nasza skóra staje się sucha (więcej), szorstka w dotyku i zaczyna regularnie swędzieć – trzeba jednak zaznaczyć, iż występowanie świądu nie odbywa się zawsze
  • oprócz widocznych zmian na naszej skórze, normalny stan fizyczny i psychiczny, brak dodatkowych objawów
  • samoczynnie zakończenie zmian oraz ich wycofanie po okresie około miesiąca – okres ten czasami jest krótszy, jednak lekarz nie jest w stanie nigdy sprecyzować kiedy infekcja się zakończy.

Jak pomóc sobie w zmniejszeniu objawów łupieżu różowego

     Łupież różowy zaliczany do chorób fizycznych, zdecydowanie nie wygląda korzystnie i nie chcemy wystawiać go na widok publiczny, czując się z infekcją niezręcznie i niekomfortowo -czasu przechodzenia choroby nie jesteśmy niestety w stanie skrócić, ale możemy w mniejszy lub większy sposób pomóc sobie dzięki lekom dostępnym na rynku. Pamiętajmy jednak, iż przed ich wyborem musimy skonsultować się z naszym lekarzem, aby ten określił czy na pewno aktualnie przechodzimy łupież różowy. Przy zminimalizowaniu objawów oraz uczucia świądu możemy stosować maści przeciwświądowe, w przypadku gdy uczucie swędzenia nie jest zbyt niekomfortowe, w wypadku natężenia się świądu lekarz może przepisać nam silniejsze tabletki doustne. Zwróćmy również uwagę na to, że wszelkie dostępne preparaty w internecie głoszące skrócenie czasu choroby są fałszywe, gdyż do tej pory nie wynaleziono nic, co pomogłoby w jej szybszym zniknięciu – łupież różowy nadal znika dopiero wtedy kiedy chce, czyli samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *