Wzdęcia to dolegliwość, która od czasu do czasu przydarza się większości z nas. Zazwyczaj naszym pierwszym odruchem jest sięgnięcie po któreś z lekarstw dostępnych w aptece. Jednak, czy jest to najbezpieczniejsza broń w walce ze wzdęciami? Wspomniane lekarstwa nierzadko zawierają składniki szkodliwe dla zdrowia, które niekiedy mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Czym więc zastąpić preparaty z apteki? Odpowiedź jest prosta – zioła! Zioła na wzdęcia to naturalny sposób zwalczania wzdęć oraz tańsza alternatywa dla chemicznych medykamentów.

Wzdęcia – czym są i jak je rozpoznać?

Wzdęcia pojawiają się w naszym organizmie, gdy w jelitach znajduje się nadmierna ilość gazów, które to powstają podczas trawienia i połykania powietrza wraz z jedzeniem. Człowiek, któremu one doskwierają, odczuwa wewnętrzne rozpieranie, rozdęcie, a jego brzuch sprawia wrażenie „napompowanego”. Skutkiem wzdęć bywa również ucisk w jednym lub drugim podżebrzu – niekiedy wiąże się to bólem w klatce piersiowej.

Jakich ziół używać do leczenia wzdęć?

  • Zioła na wzdęcia to rozległa dziedzina medycyny alternatywnej. Zielarze mają swoje indywidualne recepty oraz wiążące się z nimi sposoby dawkowania. Mimo to wielu z nich na wspomniane wzdęcia proponuje gorzkie zioła, które można przyjmować w postaci kropel. Popularnym „ziołem pitnym” jest chociażby wyciąg z korzenia goryczki, przyjmowany po jednej łyżeczce, na ogół do kilku razy dziennie. Ma on działanie rozkurczowe i rozpręża naczynia krwionośne w żołądku (więcej). Co więcej, jest on w stanie także zbić gorączkę i zwalczyć zgagę!
  • Kolejnym z popularnych ziół na wzdęcia jest kminek. Działa rozkurczowo, łagodzi wzdęcia i jest zalecany także kobietom cierpiącym na bóle menstruacyjne. Kminek może być spożywany zarówno w postaci naparu, jak i w postaci suchej w połączeniu z mielonym majerankiem – w obydwu przypadkach wystarczy jedna łyżeczka lekarstwa. Jeżeli zdecydujemy się go pić, warto pamiętać, aby napar najpierw dobrze przecedzić – lekarstwo wówczas będzie łatwiejsze w przyjmowaniu.
  • W dyskusji o ziołach na wzdęcia nie sposób nie wymienić szałwii. Jest ona niepisanym liderem wśród roślin leczniczych. Przeciwdziała fermentacji zachodzącej w jelitach oraz podobnie jak korzeń goryczki (kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej) działa rozkurczowo. Szałwię należy spożywać w postaci naparu, który przygotowuje się z jednej łyżeczki suszonych liści. Nie należy przekraczać dozwolonej normy spożycia, która wynosi jedną szklankę, do trzech razy dziennie.
  • Kolejnym z ziół na wzdęcia, które warto mieć pod ręką w razie jelitowych problemów, jest rumianek. A to dzięki temu, że zawiera m.in. związki kumarynowe, olejki eteryczne oraz sole mineralne. Składniki te mają działanie antyalergiczne i przeciwzapalne. Rumianek wspomaga więc trawienie, działa rozkurczowo, co w efekcie prowadzi do likwidacji wzdęć. Spożywać go można w wersji płynnej, np. w postaci herbaty.

Najskuteczniejsza metoda leczenia wzdęć? Zioła!

Ziołolecznictwo to prężnie rozwijająca się nauka, która co jakiś oferuje konsumentom nowe naturalne lekarstwa. Wymienione w poprzednich akapitach zioła na wzdęcia nie są jedynymi roślinami wykorzystywanymi do leczenia problemów jelitowych, lecz z pewnością są dla tej grupy reprezentatywne. Jeżeli cierpisz na wzdęcia i zależy Ci, aby wyleczyć je w bezpieczny i naturalny sposób, spróbuj ziół na wzdęcia – to prawdziwe skarby natury, więc dlaczego by z nich nie korzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *