Witamina B17 znajduje się w bulwach, jagodach, orzechach, liściastych zieleniach oraz w pestkach owoców takich jak wiśnie, brzoskwinie i morele.

Większość z was prawdopodobnie nie słyszała o tym, a to ze względu na fakt, że suplementy witaminy B17 są nielegalne w Ameryce Północnej.

Substancją czynną tej witaminy jest amigdalina, natomiast jej syntetyczna (produkowana) forma jest letalna. Ten ostatni był stosowany jako alternatywne leczenie raka do 1980 r., Kiedy FDA zakazała go, ze względu na cyjanek, znaną truciznę, którą zawiera.

Zanim jednak został uznany za nielegalny, analizowano laetrile w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Zastępca dyrektora ds. Publicznych w owym czasie, Ralph Moss, został pisarzem i wykładowcą alternatywnych metod leczenia raka. Odkrywa on swoje badania w wywiadzie:

„Niedługo po tym, jak poszedłem do pracy [w Sloan Kettering], odwiedziłem starszego japońskiego naukowca, Kanematsu Sugiurę, który zadziwił mnie, kiedy powiedział mi, że pracuje nad Laetrile (B17). W tamtym czasie było to najbardziej kontrowersyjne w przypadku raka, uważane za lekarstwo na raka.

My w Public Affairs wydawaliśmy oświadczenia, że ​​laetrile było bezwartościowe, to było szaleństwem, a ludzie nie powinni rezygnować ze sprawdzonych terapii.

Byłem zdziwiony, że nasz najwybitniejszy naukowiec zawracał sobie głowę czymś takim, i powiedziałem: „Dlaczego robisz to, jeśli to nie działa?”.

Porzucił swoje laboratoryjne książki i pokazał mi, że w rzeczywistości Laetrile jest dramatycznie skuteczny w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się raka … Znaleźliśmy to, a jednak w Public Affairs kazano wydawać oświadczenia dokładnie odwrotne od tego, co znaleźliśmy naukowo.

Jego odkrycia wywołały kontrowersje wokół laetrile i poszerzyły się o naturalną formę amigdaliny występującą w roślinach, witaminę B17.

Oświadczenia te skłoniły jego pracodawców do zwolnienia go, ale nadal ostrzegał opinię publiczną o praktyce placówki medycznej, aby powstrzymać badania nad naturalnymi metodami leczenia raka.

Wielu innych ekspertów zgodziło się z nim, a jednym z nich jest G. Edward Griffin – autor, filmowiec i rzecznik naturalnego leczenia raka. Opublikował książkę pod tytułem World Without Cancer z dr. Johnem Richardsonem, w której twierdzi:

„Każde badanie Laetrile było nadszarpnięte takim samym rodzajem naukowego nieudolności, uprzedzeń i jawnego oszustwa … Niektóre z tych badań otwarcie przyznały się do dowodów na działanie przeciwnowotworowe, ale pośpieszyły, by przypisać ten efekt innym celom.

Niektóre z nich były jedynie badaniami toksyczności, co oznacza, że ​​nie starali się sprawdzić, czy Laetrile był skuteczny, ale jedynie określić, ile było to wymagane do zabicia pacjenta. „(Ibid.)

Najwyraźniej amigdalina zawiera cyjanek w postaci cyjanogennego glukozydu z rodziny nitryloidów rozpuszczalnych w wodzie cukrów znajdujących się w roślinach.

Naukowcy odkryli, że faktycznie hamuje on wzrost komórek rakowych i prowadzi do apoptozy komórek (śmierci) w komórkach raka prostaty, nerki i piersi.

Komórki nowotworowe mają enzym zwany glukozydazą na poziomie 3000 razy wyższym od poziomu w zdrowej komórce, która w kontakcie z nitryliidem powoduje reakcję chemiczną, która przekształca nitrylozyd w cyjanowodór i benzaldehyd. Cyjanek niszczy komórkę. W jego przypadku najlepsze jest to, że zdrowe komórki nie zawierają wystarczającej ilości glukozydazy, by uwolnić cyjanek, więc amigdalina zabija tylko nienormalne komórki.

Fakt, że jemy żywność zawierającą amigdalinę przez cały czas, podobnie jak jagody, wskazuje, że nie jest ona szkodliwa w małych dawkach.

Gorzkie migdały są wysokie w tym związku. Jednak drzewa, z których rosną, są nielegalne w Stanach Zjednoczonych, nawet jeśli ekstrakty z olejku eterycznego mogą pochodzić z ich nasion. Słodkie migdały są również bogate w amigdalinę i są również zakazane do sprzedaży na surowo.

„W 2007 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych nakazał, aby wszystkie amerykańskie migdały były pasteryzowane (podgrzewane) lub, w przypadku nieorganicznych migdałów, gazowane z tlenkiem propylenu (PPO), prawdopodobnie czynnikiem rakotwórczym dla ludzi.

Migdały leczone PPO są zakazane w Kanadzie i Unii Europejskiej, ale dozwolone, nawet zachęcane przez zakaz, w USA. Nie daj się oszukać, jeśli widziałeś migdały amerykańskie oznaczone jako „surowe”.

USDA pozwala plantatorom i przetwórcom migdałów oznaczać migdały jako „surowe”, mimo że zostały poddane pasteryzacji lub gazowaniu … Pasteryzacja niszczy enzymy i cenne składniki fitoskładników oraz obniża zawartość witaminy E. „[podkreślenie dodano]

Najbogatszym materiałem siewnym w B17 jest morela. W związku z tym można kupić morele i otworzyć swoje doły. Wysokie ilości tego składnika odżywczego obciążają wątrobę, ale trzeba mieć 50-60 nasion dziennie, aby doświadczyć jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych.

Ponadto zachodnia społeczność medyczna nadal jest sceptycznie nastawiona do właściwości witaminowych związanych z walką z rakiem. Co więcej, nadal jest to nielegalne, a media głównego nurtu postrzegają jego lukrecję medyczną, dlatego też bardzo mało pieniędzy zostaje zainwestowane w dalsze badania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *