Rozdwojenie jaźni jako osobowość wieloraka

     Rozdwojenie jaźni, znane również pod terminem osobowości wielorakiej charakteryzuje się poczuciem występowania u jednej osoby, co najmniej dwóch złożonych i w pełni sprawnych osobowości, które przenikają siebie nawzajem – powodując sytuacje w których chory, raz reprezentuje jedną osobowość, a raz drugą nie mając na to jakiegokolwiek wpływu. Jednakże nie jest to inne określenie schizofrenii – choroby te często są ze sobą mylone lub łączone w jedną, jednakże rozdwojenia jaźni oraz schizofrenii nie powinniśmy utożsamiać ze sobą, gdyż jest to mylne i wprowadzające w błąd działanie.

Osobowość wieloraka jest zaburzeniem psychicznym znanym również pod pojęciem rozdwojenia osobowości, rozdwojenia jaźni czy osobowości mnogiej. Choroba ta zalicza się do grupy zaburzeń dysocjacyjnych tożsamości, znanych jako zaburzenia konwersyjne – cechuje je przede wszystkim problem z określeniem naszych autentycznych wspomnień z przeszłości, utrata poczucia własnej tożsamości oraz poprawnej kontroli ruchów i działań naszego ciała. Zaburzenie to występuje dużo częściej u kobiet niż mężczyzn, jednak jego występowanie jest bardzo rzadkie, w porównaniu do schizofrenii – sama schizofrenia różni się głównie tym od rozdwojenia jaźni, że zaliczana jest do kategorii psychoz, a nie zaburzeń konwersyjnych, jak osobowość wieloraka. Rozdwojenie jaźni uaktywnia się w momencie, gdy nasze traumatyczne przeżycia zostają przez nas wyrzucane do podświadomości, przez co w pewnym momencie zostaje stworzona tożsamość, która pochłania złe wspomnienia i przeżycia osoby chorej, uwalniając osobowość autentyczną od bólu i strachu. Jest to po części zachowanie obronne naszego organizmu przed tym co spotkało nas w przeszłości.

Do jednych z najczęstszych przyczyn powstawania zaburzeń osobowości w postaci rozdwojenia jaźni, należą:

  • urazy z dzieciństwa (więcej), które zostały zepchnięte w głąb naszej pamięci i tożsamości (np. gwałt, brutalna przemoc, maltretowanie – kliknij tutaj, znęcanie się psychiczne jak i fizyczne, czy nagła śmierć bliskiej nam osoby)
  • głębokie kryzysy mające miejsce w naszym życiu
  • dezintegracja naszego ego, czyli poczucia obcości zdarzeń dziejących się wokół nas

Rozdwojenie jaźni jako tworzenie nowych, często wielorakich osobowości

     U osób z zaburzeniem osobowości wielorakiej, czyli rozdwojeniem jaźni dochodzi w pewnym momencie do zerwania połączenia między myślami, uczuciami a poczuciem własnej tożsamości. W tym momencie zaczynają powstawać nowe osobowości, w ilości minimum dwóch, lecz może ich być znacznie więcej – w zależności od traumatycznych przeżyć danej jednostki. Osobowości te na zmianę przejmują kontrolę nad zachowaniem chorego, a zarazem jego osobowością właściwą – osobowość właściwa nie ma świadomości o istnieniu innych, jednak osobowości powstałe w wyniku zaburzenia chorobą mogą zdawać sobie sprawę ze wspólnego istnienia. Osobowości powstałe w wyniku rozdwojenia jaźni różnią się od siebie w sposób zdecydowany w większości przypadków – nie tylko pod względem charakteru, ale również wieku, płci, orientacji seksualnej, posiadanych talentów oraz inteligencji. Przejście z jednej formy osobowości w drugą, odbywa się gwałtownie pod wpływem przypomnienia sobie traumatycznych przeżyć czy sytuacji stresowych lub w trakcie przeprowadzania kontrolowanej terapii, a w raz z nią hipnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *