Dna moczanowa, inaczej nazywana artretyzmem, lub podagrą jest chorobą, która towarzyszy ludziom od dawien dawna, a pomimo tego medycyna wciąż nie jest w stanie jednoznacznie określić jej przyczyn, jak również skutecznie jej wyleczyć. Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą wywoływaną zaburzeniami przemiany materii, której głównymi objawami są zniekształcenia stawów i dotkliwe bóle. W zaawansowanej postaci dny moczanowej dochodzi do niesprawności i uszkodzenia narządu ruchu, jak również do zajęcia innych narządów ( kamicy moczowej, uszkodzenia nerek, tworzenia się guzków dnawych w tkankach miękkich ). Dna moczanowa występuje u ok 2 proc. ludzi, głównie u mężczyzn w starszym i średnim wieku, u których stanowi ona najczęstszą postać zapalenia stawów.

Dna moczanowa – przyczyny

Przyczyną zniekształcenia, jak również bólu stawów w przebiegu artretyzmu jest nadmiar kwasu moczowego. Kwas moczowy pochodzi z puryn, które pochodzą z rozpadu obumierających tkanek i z diety. W naszej krwi może się rozpuścić tylko pewna jego ilość. Jeżeli kwasu moczowego jest za dużo, zaczyna się on krystalizować. Kryształki, które nazywane są moczanami rosną i odkładają się w tkance okołostawowej i w stawach. Białe ciałka krwi próbują je wszystkie wchłonąć i doprowadzić do neutralizacji, niemniej nie udaje im się to. Są one ostre jak brzytwa, ranią tkanki i wywołują stan zapalny. Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej :

  • pierwotna dna moczanowa – jest zaburzeniem dziedziczym, które dotyczy metabolizmu – organizm z z niepoznanych przyczyn wytwarza duże ilości kwasu moczowego i nie może go wydalić,
  • wtórna dna moczanowa ( u ok. 10 proc. pacjentów ) – jest następstwem białaczki, przewlekłej choroby nerek, napromieniowania, objadania się, albo w wyniku źle przeprowadzonej kuracji odchudzającej. Może pojawić się także jako efekt przyjmowania niektórych leków odwadniających, witamin B12 i B1, cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, otyłości brzusznej i nadwagi.

Dna moczanowa – objawy

Choroba zwykle rozwija się bez jakichkolwiek objawów nawet kilkanaście lat. Może o niej świadczyć jedynie zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Niemniej jednak zwykle o tym nie wiemy, ponieważ nie robimy badań.

Pierwszym objawem jest zwykle nagły i silny ból w stawie, który :

  • narasta falami,
  • pojawia się wcześnie rano, lub w nocy,
  • z dnia na dzień robi się coraz bardziej dotkliwy,
  • po kilku dniach, lub tygodniach staje się bólem rozdzierającym.

Chory staw jest obrzęknięty, wrażliwy na dotyk i zaczerwieniony. Skóra w tym miejscu jest błyszcząca, sinopurpurowa, lub czerwona.

Jeżeli po wystąpieniu pierwszego ataku nie rozpoczniemy procesu leczenia i nie zmienimy naszego stylu odżywiania, kryształy moczanowej będą się odkładały nie tylko w stawach, ale też na przykład w tkankach miękkich pięt, tworząc tak zwane guzki dnawe.

Dna moczanowa – leczenie

Artretyzm niestety jest nieuleczalny, niemniej jednak możemy unikać kolejnych ataków przestrzegając diety ubogiej w puryny i przyjmując leki obniżające stężenie kwasu moczowego i pomagające w jego wydalaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *