Morfologia z rozmazem jest badaniem, którego najważniejszym celem jest poznanie składu, jak i budowy krwi. Jednakże krew nie składa się tylko z płytek krwi, czy też czerwonych i białych ciałek. Aby można było uzyskać pełny obraz, morfologia powinna zawierać również biochemię krwi i analizę składu osocza. Wyznacznikiem naszego zdrowia jest także morfologia z rozmazem. Takie badania powinny być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki większości chorób.

Morfologia z rozmazem – cel badania

Wykonanie podstawowej morfologii krwi z rozmazem jest gwarantem zbadania przede wszystkim ilości erytrocytów, które nazywane są czerwonymi ciałkami krwi. Poza tym można zbadać również poziom hemoglobiny w erytrocytach i właśnie w czerwonych krwinkach. Każde odchylenie od normy może sugerować niedobór witaminy B12, żelaza, lub kwasu foliowego. W morfologii z rozmazem oznaczane są także ilości monocytów i limfocytów. Oczywiście, jeżeli istnieje niezgodność w ilości obu rodzajów ciałek krwi, może to oznaczać, że doszło do zaburzeń w obrębie naszego organizmu. Przekroczenie norm dotyczących białych ciałek krwi może oznaczać :

Natomiast zbyt mała ilość krwinek białych może być spowodowana chociażby chorobą autoimmunologiczną, czy przedawkowaniem niektórych leków. Niemniej może być również sygnałem chorób dotyczących szpiku kostnego, w którym produkowane są wszystkie krwinki. Morfologia krwi z rozmazem, ale również podstawowa morfologia to także oznaczenie tak zwanego OB, czyli odczynu Biernackiego. OB to szybkość opadania krwinek czerwonych w konkretnym czasie. W morfologii podstawowej i oczywiście w morfologii z rozmazem oznacza się również poziom CRP, czyli białka reaktywnego.

 Jeżeli podstawowa morfologia daje nieprawidłowy wynik, lekarz powinien zlecić wykonanie morfologii z rozmazem i przeanalizować jej wyniki. Czym jest tak dokładnie morfologia z rozmazem ? Jest to specjalistyczna analiza jednego z typów białych krwinek, czyli granulocytów. Oznacza się poziom bazofili, eozynofili i neutrofili. Morfologię z rozmazem wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, alergii, schorzeń wywoływanych przez wirusy i bakterie, ale także zaburzeń w obrębie szpiku kostnego.

Morfologia z rozmazem – interpretacja

Bez względu na to, czy mamy zalecone wykonanie podstawowej morfologii, czy też morfologii z rozmazem, ich wyniki powinny być zinterpretowane tylko i wyłącznie przez lekarza prowadzącego. Samodzielna analiza może stanowić dla nas jedynie wskazówkę, a nie na przykład ostateczną analizę krwi i jej obraz. Po odczytaniu wyników naszej morfologii lekarz powinien zadecydować o ewentualnych dalszych badaniach, lub wprowadzić na przykład kurację farmakologiczną. Morfologia krwi nie powinna być wykonywana tylko w momencie podejrzenia choroby. Tego rodzaju badanie u osoby dorosłej, powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *