Chlorella jest to słodkowodna alga. Charakteryzuje się ona działaniem zarówno oczyszczającym jak i zdrowotnym. Z całą pewnością chlorella jest bogatym źródłem minerałów oraz witamin. Chlorella ma bardzo dużo dobroczynnych właściwości. W dzisiejszych czasach chlorella występuje pod postacią suplementów. Można ją zakupić w tabletkach, w proszku albo w formie płynnej.

Chlorella – słodkowodna alga o zdrowotnym działaniu

                 Chlorella posiada zieloną barwę, jej smak jest delikatnie kwaśny. Z powodzeniem można ją dodawać do wielu potraw, na przykład w formie sproszkowanej. Może być ona dodawana do różnego rodzaju koktajli i szejków, w ten sposób wzmacnia ich wartość odżywczą. Jej funkcje odżywcze są następujące:

  • dostarcza organizmowi cennych substancji takich jak: aminokwasy, minerały, witaminy, fosfor, magnez, potas,
  • posiada ona również dużą ilość wapnia, żelaza, manganu, cynku, miedzi i kobaltu.
  • Chlorella ma również w swoim składzie beta-karoten.
  • Chlorella oczyszcza organizm i układ trawienny z toksyn, metali ciężkich takich jak kadm, rtęć, pallad z plomb dentystycznych i ołów.
  • Chlorella charakteryzuje się mocno alkalicznym odczynem,
  • pomaga oczyszczać organizm z alkoholu.

Ważne informacje na temat chlorelli

                       Roślina ta przez swoją unikalną budowę wiąże toksyny i usuwa je z organizmu. Uszczelnia także ścianki jelit i zapobiega wtórnym zatruciom. Chlorella zapobiega przeciążeniu wątroby i nerek. Dobrze stosować chlorelle podczas diety odchudzającej czy wegetariańskiej. Wskazana jest również przy trądziku, wysypkach i stanach zapalnych skóry czy nawet oparzeniach.  Pomaga również obniżać poziom stresu w organizmie. Chlorelle mogą śmiało zażywać również osoby, które narażone są na długotrwałe działanie zanieczyszczeń ze środowiska lub miejsca pracy. Można stosować profilaktycznie przeciwnowotworowo. Jest ona również bardzo pomocna przy schorzeniach takich jak reumatyzm, artretyzm, cukrzyca, zaburzenia ciśnienia, trawienia i wchłaniania. Działa też w wirusowych i bakteryjnych zakażeniach i grzybicach. Chlorella jest również bardzo bogata w białko. Ma go bardzo dużo, aż około sześćdziesiąt do około siedemdziesięciu procent w suchej masie. Jest lepszym źródłem aminokwasów niż jogurty czy twarogi. Białka w aldze są zrównoważone i zaspokajają potrzeby organizmu w pełni. Są to białka bardzo dobrze trawione i wysoko przyswajalne przez organizm. Należy spożywać dawkę dzienną równą dwóm do trzech gramów, w tabletkach jest to maksymalnie piętnaście tabletek na jeden dzień. Można ją dodawać do posiłków lub innych dań jeśli jest w formie innej niż tabletki. W ramach ciekawostki, warto również wiedzieć na temat alg czyli chlorelli iż ze wszystkich rosnących na ziemi roślin ma ona największą zawartość chlorofilu, biorąc pod uwagę wszystkie rośliny zielone. Z tego chociażby względu warto ją suplementować. Posiada ona również kategorię „żywność lecznicza” w Japonii, już wiele osób przekonało się o jej skuteczności. Co jest również ciekawe, specjaliści obserwują i badają chlorelle już od 1890 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *