O korzonkach zwykle mówimy w kontekście bólu w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Czym jednak są wspomniane korzonki i jakie dolegliwości wywołują ?

 Korzonki – charakterystyka

Korzonki nerwowe, inaczej nazywane korzeniami nerwowymi, to odchodzące od naszego rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami włókna nerwowe. Od rdzenia wychodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one tak zwane włókna ruchowe – i dwa korzenie brzuszne – jak również dwa korzenie grzbietowe, które zawierają włókna czuciowe i nerwowe. Korzonki są niezwykle wrażliwymi i delikatnymi strukturami, dlatego ich ból jest bardzo intensywny.

Korzonki – przyczyny zapalenia

Gdy czujemy ból korzonków, z pewnością możemy mówić o dolegliwości, nazywanej zapaleniem korzonków nerwowych. Jego przyczyną jest ucisk na korzeń nerwowy. Do tego rodzaju stanu zapalnego przyczyniają się schorzenia dotyczące kręgosłupa, jak chociażby dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa, skolioza, jak również inne czynniki : nadwyrężenie kręgosłupa ( wpływ na nie może mieć praca, aktywność fizyczna, zła pozycja podczas spania ), gwałtowny ruch ( np. przy podnoszeniu czegoś bardzo ciężkiego ), choroby zapalne kości, stawów, stres, osłabienie, infekcje bakteryjne, lub wirusowe.

Korzonki – objawy zapalenia

Najbardziej rozpoznawalnym objawem chorych korzonków jest ostry, nagły ból w dolnej części pleców, który promieniuje wzdłuż nóg, lub rąk. Chorzy bardzo często skarżą się, że ból jest na tyle silny, że nie mogą wstać swobodnie z łóżka. Zapalenie korzonków może wywoływać również inne objawy. Pośród najczęstszych symptomów wymienić należy: drętwienia, mrowienia, utratę siły w mięśniach nóg, lub rąk, skrzywienie kręgosłupa, przykurcz mięśni przy kręgosłupie. Z zapaleniem korzonków wiążą się także inne problemy, jak chociażby problemy z oddawaniem stolca, ale również objawy typowe dla infekcji, jak na przykład kaszel, gorączka, bóle w mięśniach i stawach, bóle głowy. Dlatego należy bardzo uważnie obserwować reakcje własnego organizmu, żeby móc w porę podjąć odpowiednie działania.

Korzonki – leczenie i profilaktyka zapalenia

Leczenie zapalenia korzonków musi być oparte przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości bólowych poprzez przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym. Ból złagodzą również masaże, krioterapia, fizykoterapia, laseroterapia, czy nagrzewanie lampą. Terapia dolegliwości, które związane są z zapaleniem korzonków powinna również zakładać rozluźnienie napiętych mięśni i odpoczynek w pozycji, która pozwoli na odciążenie kręgosłupa. Zupełnie inaczej jest, gdy występuje niedowład, który jest wynikiem zapalenia korzonków. W takim wypadku wykonywana jest operacja. Oczywiście znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka w odniesieniu do korzonków zakłada przede wszystkim zmianę złych nawyków w naszym trybie życia. Jak należy postępować, żeby nie cierpieć na zapalenie korzonków ? Zachowanie wyprostowanej postawy ciała, regularne ćwiczenia, dbanie o właściwą masę ciała, sen na twardym podłożu, czy też zdrowa dieta to najlepsza z metod zapobiegających bólom korzonków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *