Gradówka jest zgrubieniem powieki, które wywołuje przewlekły stan zapalny w obrębie gruczołu odpowiadającego za natłuszczanie brzegów powiek ( gruczoł Meiboma ). Stan ten pojawia się w wyniku zakażenia gronkowcem, albo innymi bakteriami. Na górnej, lub dolnej powiece pojawia się biały guzek. Występuje również obrzęk i zaczerwienienie oka. Nieleczona gradówka może powodować wady wzroku, jak np. astygmatyzm. Ciągle powracająca w tym samym miejscu gradówka może być wynikiem nowotworowych zmian spojówki.

Gradówka – objawy

Gradówka objawia się białawym, niebolesnym guzkiem na dolnej, lub górnej powiece, który może przypominać jęczmień. Powieka może być obrzęknięta, skóra zaczerwieniona, a samo oko podrażnione. Po kilku dniach objawy ustępują, pozostaje wyłącznie twardy guzek, który zwiększa swoje rozmiary. Jeżeli będziemy zwlekać z leczeniem, gradówka może być przyczyną powikłań, do których zalicza się astygmatyzm, który jest wynikiem ucisku gradówki na rogówkę. Podczas stosowania kortykosteroidów może wystąpić hipopigmentacja, czyli zaburzenie barwnikowe skóry. Ciągłe nawroty gradówki w tym samym miejscu mogą być wynikiem obecności nowotworowych komórek łojowych. Niemniej taki stan występuje niezwykle rzadko.

Gradówka – leczenie

Bardzo często zdarza się, że gradówka ustępuje samoistnie bez konieczności wdrażania leczenia w przeciągu kilku miesięcy, a zmiany zanikają całkowicie w niecałe dwa lata. Jeżeli zmiany na powiece utrzymują się ponad 14 dni, pojawiają się zaburzenia widzenia i ból – należy koniecznie zgłosić się do lekarza. W początkowej fazie gradówki stosuje się miejscowo krople do oczu, albo maści z antybiotykiem w celu powstrzymania infekcji. Jednakże nie mają one zastosowania w typowym leczeniu tego schorzenia. Jeśli zmiany nie ustąpią po kilku miesiącach, należy zastosować leczenie kortykosteroidami, głównie pod postacią kropli do oczu. W przypadku dużej zmiany na powiece, stosuje się zabieg chirurgiczny. Wykonywany on jest przy znieczuleniu miejscowym powieki.

Jeśli zmiana jest niewielka, w bardzo łatwy sposób można usunąć płyn z wnętrza, nie naruszając przy tym otaczających ją zdrowych komórek. Gdy zmiana jest dość duża, zabieg rozpoczyna się od przewrócenia powieki, następnie jest ona nacinana po wewnętrznej stronie, a później poddaje się ją wyłyżeczkowaniu. Zwykle skóra w obrębie powiek dobrze się regeneruje, nie pozostawiając przy tym żadnych blizn. Jeżeli schorzenie pojawia się na górnej powiece, powstała po zabiegu tymczasowa blizna może być przyczyną dyskomfortu.

Wycięcie dużych zmian może być przyczyną powstania widocznego krwiaka wokół powieki, który będzie utrzymywał się przez 3 – 4 dni po przeprowadzeniu zabiegu. Obrzęk oka może trwać o wiele dłużej. Kilka dni po wykonaniu zabiegu zalecane jest ,, suszenie” oka ciepłym suchym powietrzem. Wycięcie gradówki zaliczane jest do tak zwanego leczenia ambulatoryjnego i zwykle nie trwa dłużej niż 15 – 20 minut. Ze względu na możliwość bardzo łatwego zakażenia, zabieg ten powinien być wykonywany tylko i wyłącznie przez lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *