Guzki krwawnicze w odbycie popularnie nazywane są hemoroidami. Ich występowanie może mieć różne przyczyny. Najczęściej w tej dziedzinie wymienia się:

  • złą dietę bez błonnika
  • zbyt siedzący tryb życia, bez jakiegokolwiek ruchu fizycznego, ćwiczeń
  • pracę siedzącą przez wiele godzin
  • dziedziczenie genetyczne

Hemoroidy, jeśli są nieleczone, mogą być bardzo przykrą i męczącą dolegliwością. Im wcześniej zostaną wykryte guzki krwawnicze w odbycie, tym bardziej zdecydowanie trzeba zabierać się za ich wyleczenie. Pamiętać należy, że czas w takim wypadku działa na naszą niekorzyść!

Guzki krwawnicze – jak powstają?

Pojawiają się przez rozszerzone naczynia żylne w odbytnicy. Zwiększony stopień ciśnienia sprawia, że naczynia ulegają zablokowaniu. Hemoroidy powstają więc z zastałej krwi. Przejawem tej sytuacji jest pojawianie się krwi przy każdym oddawaniu stolca. Charakterystyczne są także ślady krwi na ubraniach oraz na bieliźnie. Nieleczone hemoroidy sprawiać mogą wydobywanie się licznych strupów o zakrzepłej krwi wraz ze świeżą. Nie jest to zbyt przyjemny widok.

Guzki krwawnicze – jak wyeliminować?

Potrzebne będzie pozytywne nastawienie oraz dużo samozaparcia. Bardzo ważne w leczeniu guzków krwawniczych jest właściwe odżywianie się oraz wykonywanie różnych ćwiczeń fizycznych, aby nasze jelita po prostu sprawniej pracowały. Nie trzeba od razu spędzać połowy dnia na siłowni, ale ważny jest intensywny ruch w ciągu dnia, choćby przez kilkadziesiąt minut dziennie, intensywny bieg lub szybki spacer. Jelita potem pracują naprawdę lepiej! Druga sprawa – to zmiana lub ubogacenie diety. Musi być w niej dużo błonnika. Skłaniamy się więc w stronę warzyw i owoców w różnorodnej formie. Zaparcia pokonać pomoże także chleb z pełnego ziarna oraz różne gatunki kasz dołączone do naszej codziennej diety. Błonnik w formie proszkowej można także zakupić w aptece, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo ważne jest picie przynajmniej dwóch litrów wody niegazowanej na dzień. Oczyszcza ona nasze jelita (więcej tutaj) i pozwala szybciej wydalić wszystko, co dla nich szkodliwe.

Guzki krwawnicze – metody na leczenie

Wizyta w gabinecie lekarskim oraz gruntowne badania pozwolą postawić właściwą diagnozę. Bardzo ważne jest, by wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób o znacznie poważniejszym charakterze, np. nowotwory. Oprócz różnorodnych leków doraźnych na hemoroidy, zapisywanych na receptę lub dostępnych bez niej, można znaleźć także szereg metod domowych. Środki na guzki krwawnicze z odbytu mają różną formę. Można w aptekach nabyć:

  • kremy
  • sztyfty
  • żele
  • emulsje

Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej specyfików leczących hemoroidy. Branża medyczna silnie się rozrasta w tej dziedzinie, dzięki czemu każdy dotknięty schorzeniem może wybrać coś dla siebie. Nie można zapomnieć o domowych metodach. Ich symbolem są tzw. „nasiadówki„. Do naczynia wypełnionego parującą, ciepłą wodą, wrzucamy kompozycje ziołowe, między innymi z rumianku, kory dębowej lub nadmanganianu potasu. Dzięki nasiadówkom zmniejszają się obrzęki spowodowane hemoroidami, ból ustępuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *