Jęczmień to bardzo nieprzyjemna przypadłość, bezpośrednio dotykająca oka. Objawia się opuchlizną, swędzeniem i bolesnością chorej powieki.

Jęczmień na oku wywołuje zakażenie gronkowcem. Jest to infekcja powieki o charakterze torbielowatym – powstaje tu ropień spowodowany właśnie gronkowcem.

Z racji dokładnego występowania, rozróżnia się:

  • jęczmień zewnętrzny – to po prostu zapalenie gruczołów potowych Molla albo gruczołów łojowych Zeissa – obydwa uchodzą do mieszków rzęs
  • jęczmień wewnętrzny – jest to zapalenie gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma) – są to gruczoły łojowe, znajdujące się wewnątrz tarczki powieki.

Objawy jęczmienia na oku

Jęczmień ma kilka charakterystycznych objawów, na które należy zwracać uwagę. A są to:

Co robić, jeśli na oku pojawi się jęczmień?

Przede wszystkim trzeba zacząć od unikania pewnych zachowań. Absolutnie nie należy tej przypadłości bagatelizować. Niewskazane jest przebijanie, rozcinanie ani wyciskanie ropnia jęczmiennego. Amatorskie podejście do takiego zabiegu może spowodować rozszerzenie się choroby. Jeśli ropień będzie trzeba jednak rozciąć, należy udać się w tym celu do specjalisty.

W przypadku nawracania jęczmienia na oku, tym bardziej należy udać się z tym problemem do lekarza.

Skąd ten jęczmień?

Za powstanie jęczmienia zewnętrznego odpowiada gronkowiec. Częściej dotyka on osób:

  • dotkniętych trądzikiem różowatym
  • cierpiącym na łojotokowe zapalenie skóry
  • noszącym szkła kontaktowe, nie dbając przy tym wystarczająco o higienę
  • cierpiące na alergie oczne

Jęczmień może spowodować także stosowanie niewłaściwych kosmetyków i niedokładne zmywanie makijażu.

Jak leczyć jęczmień na oku?

Jeśli infekcja nie przejdzie sama lub nawraca, należy poprosić o pomoc lekarza specjalistę. Celem walki z jęczmieniem stosuje się antybiotyki w maściach lub kroplach nakładanych bezpośrednio na chore miejsce. W pewnych sytuacjach nieodzowne okazują się antybiotyki podawane doustnie – zwłaszcza w przypadku tzw. jęczmieni mnogich.

Czasem lekarz podejmuje decyzję o nacięciu ropnia – pacjent absolutnie nie powinien wykonać tego zabiegu na własną rękę, tylko oddać się w ręce zlecającego ów zabieg specjalisty.

Czasem pomagają zwykle ciepłe, suche okłady na powiekę stosowane od dwóch do kilku razy dziennie, a każdy powinien trwać mniej więcej kwadrans.

Dosyć popularnym sposobem stosowanym w warunkach domowych, jest pocieranie chorego miejsca złotą obrączką: w pierwszej kolejności należy ją zdezynfekować i rozgrzać pocierając o kawałek czystego materiału.

Domowe sposoby – stosować, czy nie?

Wybór niewłaściwego sposobu leczenia i to na własną rękę, może nie spowodować wyleczenia, a coś wręcz przeciwnego. Czasem jednak zaleca się robienie okładów z zielonej herbaty, kwiatów nagietka lub malin albo z  natki pietruszki. Do picia natomiast należy podać napar z mniszka lekarskiego.

Najważniejsze jest jednak, aby – w razie jakichkolwiek wątpliwości – udać się jednak do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *